زمان کنونی: 22-04-2019, 11:40 PM میهمان گرامی خوش امدید :       یا    

[-]
جست و جو


ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
درباره استان تاریخی و زیبای سمنان
نویسنده پیام
iranrelax آفلاین
مدیریت کل
*******

ارسال‌ها: 194
تاریخ ثبت‌نام: Jul 2014
اعتبار: 10
Thanks: 79
Given 21 thank(s) in 19 post(s)
ارسال: #1
درباره استان تاریخی و زیبای سمنان
 شهرستان سمنان مرکز استان سمنان است که در حد فاصل دو شهر دامغان و گرمسار واقع شده است و فاصله اش تا تهران ۲۱۶ کيلومتر می‌‌باشد که از طريق راه آهن سراسری تهران مشهد نيز با تهران در ارتباط است. اين شهر در جنوب رشته کوه البرز و شمال دشت کوير قرار گرفته است. آب و هوای آن خشک و معتدل می‌باشد و ارتفاع متوسط آن از سطح دريا ۱۱۳۰ متر است.

استان سمنان با 95815 کيلومتر مربع وسعت(8/5 درصد مساحت کل کشور)، ششمين استان وسيع ايران به شمار می آيد که به سبب ويژگی های خاص موقعيتی و تاريخی خود؛ مجموعه ای از زيبايی ها و مناظر بديع طبيعی چون جاذبه های کويری و کوهستانی را همراه با جاذبه های منحصر به فرد تاريخی چون کاروان سراهای تاريخی، قلعه های قديمی، آب انبارها و قنات هايی با معماری منحصر به فرد؛ مسجد های تاريخي؛ بقعه ها و آرامگاه های مشاهير و... را در يک جا به نمايش گذاشته است و مخاطبان و بازديد کنندگان از اين استان را با رضايت مندی از بازديد کم نظير خود بدرقه می کند.

تاريخچه سمنان:

تاريخ بنای اوليه اين شهر به طور قطع و يقين مشخص نيست. کلمه سمنان با همين هيات در قديمی ترين کتب جغرافيائی بعد از اسلام آمده است. در حدود العالم درباره سمنان نوشته شده: "سمنان شهرکی است خرم و آبادان و از وی ميوه ها خيزد بهتر از همه جا".

گفته می شود: تهمورث ديوبند حدود دو هزار سال قبل از ميلاد مسيح در اوايل سلطنت خود برای رسيدگی به امور کشور عزم ديار خراسان نمود. در حين مسافرت؛ از محل سمنان کنونی که در آن زمان به صورت جنگل و ساحل دريا بود ديدن کرد. سمنان در آن زمان جلگه ای وسيع و خوش منظره بود که نظير آن نقطه را نقاط مازندران و گيلان کنونی بايد دانست. از آنجا که محل مذکور مورد پسند تهمورث واقع شد؛ امر کرد شهر بزرگی بنا نمايند و نام آنرا سمينا بنامند. اما عده ای ديگری از مردم سمنان نام اصلی سمنان را سمنون به کسر سين می دانند. می گويند اين شهر بنام درويش تارک دنيايی به نام سمنون که در کوه های پيغمبران سمنان می زيسته است بنا گرديد و لغت سمنون در اثر کثرت استعمال به سمنان معروف شد.

 درباره وجه تسميه يا نام سمنان که به اين منطقه اطلاق می‌شود، عقيده‌ها و نظرهای رايج ومعمول ديگری نيز وجود دارد که به برخی از آن‌ها اشاره می‌شود:

 • در گذشته‌های دور در محل آتشکده بزرگ هريس در کومش (سمنان) شهری عظيم با بت خانه‌ای بزرگ با ساختمانی رفيع و با شکوه وجود داشته است. به همين علت احتمال می‌رود که مردم اين سرزمين قبل از ظهور زرتشت، دارای مذهب «سمتي» يا «سمينه» بوده‌اند و بت خانه بزرگ آنان در محل سمنان فعلی واقع بوده است.

 • برخی ديگر بر اين باورند که سمنان در اصل «سکنان» منسوب به طوايف سَکَه‌ها می‌باشد و الف و نون آن نشانه نسبت و مکان است که در واژه‌های گيلان و غيره مشاهده می‌شود.

• عده‌ای ديگر از اهالی سمنان عقيده دارند که نام قديم سمنان (سيم لام) بوده که بنای آن به دست دو نفر از فرزندان نوح پيغمبر به نام‌های (سيم النبی) و (لام النبی) انجام گرفته که مقبره آنان در کوه‌های شمال شرقی سمنان در محلی موسوم به پيغمبران واقع است. بر اين اساس کلمه (سيم لام) در اثر کثرت استعمال به مرور زمان به سمنان تبديل شده است.

 • روايت ديگر حاکی از اين است که نام قديم سمنان در زبان محلی «سه مه نان» بوده و منظور ساکنان آن اين بوده است که محصولات کشاورزی اين منطقه نان و آذوقه اهالی را بيش از سه ماه تأمين نمی‌کند. بعدها به مرور زمان «سه مه نان» به سمنان تغيير يافته است. به هر حال آن چنان که از منابع و کتب تاريخی استنباط می‌شود سمنان يکی از مناطق کهن و قديمی ايران است که در درازای تاريخ فراز و نشيب‌های زيادی را پشت سر گذاشته است.

 محدوده کنونی استان سمنان بخشی از ايالات "ورن" يکی از ايالات 16 گانه دوران باستان (اوستائی) بوده که در دوره مادها و هخامنشيان بخشی از قلمرو سرزمين "پارت" را در مجاورت مادها تشکيل می داده است. در دوران سلوکيان و اشکانيان، اين سرزمين "کومی سن" يا کومش ناميده می شد که در قلمرو پارتها بوده و بعدها در متون اسلامی معرب شده و بصورت قومس درآمده است. اهميت سرزمين کومس يا کومش در تمامی دوران های تاريخی به واسطه قرار گرفتن اين سرزمين بر تلاقی گذرگاه های ارتباطی ميان سرزمين های طبرستان با سرزمين های داخلی فلات ايران از يک طرف و سرزمين های خراسان و ماوراءالنهر و آذربايجان از طرف ديگر بوده است. به علت همين موقعيت ويژه؛ در سراسر تاريخ، اين استان يکی از مناطق با اهميت کشور به شمار می رفته و در واقع معبر تمام حوادثی بوده که ميان شرق و غرب ايران رخ داده است.

سلوکيان بزرگ ترين عامل يونانی کردن مشرق بودند و به همين جهت، برای ادامه فرمان روايی خود نظر مساعد مردم را لازم داشتند. برای اين کار تقريبا شصت شهر در مشرق و ايالت پارت بنا کردند. يکی از اين شهرها آپاما يا لاسگرد فعلی است که در ۳۴ کيلومتری سمنان واقع شده و ديگری شهر هکتا پليس (صد دروازه) است که عده‌ای آن را دامغان می‌دانند. اشکانيان ايالات ايران را به هجده بخش وسيع تقسيم کردند که يکی از ايالت‌های مهم آن کميسن قوميس يا قومس در نواحی سمنان و دامغان کنونی بود.

 سمنان در دوره‌های بعد از اسلام جزو سرزمين تاريخی قومس (کومش) به شمار می‌آمد. سمنان طی تاريخ دو هزار ساله خود شاهد فراز و نشيب‌ها، جنگ‌ها، شکست‌ها و پيروزی‌های بی شمار بوده ‌است. در دوره‌های بعدی نيز منطقه سمنان مورد توجه خاص حکومت‌های مرکزی قرار گرفت و منازعه‌ها و مناقشه‌های متعدد بر سر اين منطقه بين قدرتمندان درگرفت.

 در آغاز سال ۱۳۴۰ هجری شمسی، در زمان نخست وزيری دکتر علی امينی و وزارت کشور سپهبد عزيزی، طبق تصويب نامه هيئت وزيران، ايالت کومش (سمنان، دامغان، شاهرود، بسطام و سرخه) و جنوب طبرستان يعنی سنگسر (مهدی شهر)، و شهميرزاد و نقاط تابعه آنها از نظر تقسيمات کشوری به نام فرمانداری کل سمنان نامگذاری شد. مرکز حکومت آن نيز در شهر سمنان تعيين و مستقر گرديد. در سال ۱۳۵۵ هجری شمسی طبق تصميم دولت وقت با اضافه شدن دماوند، فيروزکوه، گرمسار و ورامين فرمانداری کل سمنان به استان سمنان تبديل شد و مرکز آن نيز همچنان شهر تاريخی سمنان باقی ماند. البته طبق تقسيمات کشوری سال‌های بعد، سه شهر دماوند، فيروزکوه و ورامين از استان سمنان جدا گرديدند.

جاذبه های مذهبی، تاريخی و گردشگری:

شهر سمنان علاوه بر زيبايی‌های طبيعی با سابقه تاريخی چند هزار ساله به دليل واقع شدن در گذر حوادث ناشی از لشکرکشی‌ها و مهاجرت‌های بين شرق و غرب و مهم تر از همه داشتن تاريخ تمدن ديرينه دارای آثار باستانی متعدد ديدنی مربوط به دوره‌های مختلف تاريخ است که مبين قدمت کهن آن است.

امامزاده يحيی بن موسی الکاظم، امامزاده علی بن جعفر الصادق، امامزاده علی بن اشرف، امامزادگان ابراهيم و اسماعيل، امامزاده زين الدين مسجد جامع سمنان، مسجد جامع زاوقان سمنان، منار سلجوقی مسجد جامع(قديمی ترين منار جنبان ايران)، مسجد امام (مسجد شاه يا سلطانی) موزه گرمابه پهنه سمنان، پارک موزه دفاع مقدس سمنان، موزه هنرهای معاصر شرق کشور بقعه علويان، بقعه پيغمبران (سيم النبی و لام النبی)، خانقاه و مزار شيخ علاء الدوله، آرامگاه حکيم الهی سمنانی، آرامگاه پير نجم‌الدين، مقبره درويش محمد برج چهل‌دختران، بنای دارالحکومه (ميدان ابوذر)، دروازه ارگ سمنان، ارگ علاء(قاجاريه)، شکارگاه ملاده(خانه ابراهيم خان)، بازار سمنان و بازار شيخ علاءالدوله، بازار مرده ها چشمه های آب مراد، آب قولنج، آبگرم و آبسرد؛ چشمه های معدنی تلخاب، شورآب و نمک دره؛ چشمه های امامزاده محمد زيد و عبدالله گرمابه حضرت، گرمابه ناسار ، گرمابه قلی ، گرمابه نخست قلعه پاچنار، قلعه‌های سارو، لاسگرد،کوشمغان، دژچرمينه، کهن‌دژ و زاوغان کاروانسرای سنگی آهوان مربوط به قرن پنجم هجری و کاروانسراهای شاه عباسی (صفويه) و شاه سليمانی آهوان مدرسه های حاج فتحعلی بيگ و صادق خان؛ آب انبارهای ناسار، کارخانه، کهنه دژ و توکلي؛ تپه ناسار؛ يخدان آتشگاه

 از جمله مهم‌ترين بناهای باستانی شهر سمنان است.

 افزون بر اينها می‌‌توان به آب انبارها، قنات‌هايی با معماری منحصر به فرد و بافت قديم سمنان نيز اشاره کرد.

 فضای سبز

 بوستان‌های شهری:

شهر سمنان دارای سرانه فضای سبز مناسب و بوستان‌های شهری بزرگی مانند بوستان ۱۰۰ هکتاری شقايق در شهرک گلستان و شمال غرب شهر، بوستان ۸۰ هکتاری سيمرغ در غرب شهر، بوستان ۱۰ هکتاری ۱۷ شهريور در مرکز شهر است.

بوستان‌های جنگلی:

شهر سمنان دارای دو بوستان جنگلی سوکان و کومش در شرق و شمال شرق شهر می‌باشد. همچنين بوستان کوهستان در ضلع شمالی شهرک روزيه و شمالی ترين نقطه اين شهر در حال احداث می باشد.

اماکن تفريحی و سرگرمی:

• پارک آبی بوستان 17 شهريور

 • شهربازی بوستان سيمرغ

 • باشگاه سوارکاری شبديز

 • پيست کارتينگ (ضلع جنوبی بوستان سيمرغ)

• پيست کارتينگ (نخستين پيست کارتينگ استاندارد بين المللی کشور)

• پيست موتورسواری کراس بلوار علويان

• پارک ترافيک بوستان سيمرغ

 • پيست اسکيت بوستان ۱۷ شهريور

 • پيست اسکيت بوستان گلستان

 • باشگاه تيراندازی پينت بال بوستان گلستان

 • باغ شهر سمنان

• پارک جنگلی سوکان

 • پارک هشت شهريور
26-01-2015 11:44 AM
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
مهمان آنلاین آفلاین
Senior Member
****

ارسال‌ها: 417
تاریخ ثبت‌نام: May 2017
اعتبار: 0
Thanks: 0
Given 0 thank(s) in 0 post(s)
ارسال: #2
RE: درباره استان تاریخی و زیبای سمنان
به نظرم باید همه ما ها مشارکت کنیم در سایت های گردشگری و برای هر چه بهتر شدن سایتها نظرات خودمونو به اشتراک بگذاریم
من یه سایتیو دیدم که در مورد اماکن تاریخی گردشگری اقامتی و ... اطلاعات خوبیو داره یه صفحه از اون سایتو براتون میزارم

http://mizban.mehmanonline.ir/search/%D8...%D9%86/all
19-05-2017 07:52 PM
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان